NEW YORK'TAN SONRA TÜRKİYE'DE!

Çok fazla eşyanız var ve bir türlü bu eşyalarınızdan vazgeçemiyor musunuz? Evinizde aslında işinize yaramayan fakat atmaya da gönlünüzün razı olmadığı eşyalarınızı artık kiralık depo'lara teslim edebilirsiniz. Amerika'da her mahallede uygulanan bu uygulama artık DEPOM kalitesiyle Türkiye'de!

Duygu Sayıner Yalın / duygu.sayiner@platinonline.com

Amerika'da ve Avrupa'da yaygın olarak kullanılan kiralık oda uygulaması, Türkiye'de de hizmete başladı. Tolga Eken ve Serra Eken, 2 yıl önce fikrini ortaya attığı bu iş modelini yaklaşık 2 ay önce uygulamaya geçirdi. "Hayatınızdaki fazlalıkları atın, atamazsanız DEPOM'a bırakın" sloganıyla başlayan bu uygulama, evinizde ya da işyerinizde el altında olmasını istemediğiniz eşyaları depolamak için oldukça ideal. Üstelik eşyalarınız 24 saat güvenlik altında tutulduğu gibi, her türlü olumsuz duruma karşı Allianz Sigorta tarafından sigortalanıyor. DEPOM Genel Müdürü Tolga Eken DEPOM'un kuruluş hikayesini, müşterilere sundukları hizmetleri, eşyaların güvenliğini nasıl sağladıklarını ve gelecek hedeflerini Platin'e anlattı?
- DEPOM'UN kurumsal yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı?
Böyle bir projeyi 2 yıl önce hayata geçirmeye karar verdik. Fikrin ortaya çıkış hikayesi de şöyle; Ailemizin ve yakınlarımızın fazla eşyalarını fabrikamızın bulunduğu komplekste değişik yerlerde depoluyorduk. Bir gün bu konuyla ilgili sohbet ederken ve fabrikada atıl duran 5 katlı binamızı nasıl değerlendirebileceğimizi konuşurken, konu yurtdışında örnekleri bulunan ve kişisel eşyaların depolarda saklanmasına olanak sağlayan "self storage" tesislerine geldi. Serra ve ben hayatımızın büyük bölümünü yurt dışında geçirdiğimiz için bu tip depolama hizmetlerinden faydalanmıştık. Avrupa ya da Amerika'ya gidenlerin dikkatini çekmiştir; "mini storage" ya da "self storage" olarak adlandırılan depolar oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. New York'ta neredeyse her mahallede bir tane bu tip depolama tesisi var. Biz de bu fikirden yola çıkarak DEPOM'u kurduk ve 2 ay önce faaliyetlerimize başladık. Faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Müşterilere ne gibi hizmetler sağlıyorsunuz? Günümüzün yaşam koşullarında yaşam alanları küçülüyor fakat insanların satın alma alışkanlıkları hiçbir zaman bitmediği için eşyaları çoğalıyor. Dünyadaki her büyük şehirde olduğu gibi İstanbul'da da artık insanların mevsimsel olarak kullanmadıkları veya günlük hayatta ihtiyaçları olmadığı halde manevi değerinden dolayı yok edemedikleri eşyalarını koyabilecekleri bir odacığa ihtiyaçları var. Bazı binaların bodrumlarında, bina sakinlerinin kullanabileceği bu tip odacıklar bulunuyor. Olmayanlar için veya olup da bu odacıklara da sığamayanlar için artık DEPOM hizmete girdi. DEPOM sadece şahsi eşyalar için hizmet vermiyor. Aynı zamanda profesyoneller ve kurumlar da sunduğumuz imkânlardan faydalanabiliyor. Avukatlar, muhasebeciler bürolarında yer açmak istedikleri vakit, arşivleri için bizim ünitelerimizi kullanıyorlar. Özellikle prodüksiyon şirketlerinden çok ilgi görüyoruz. Ayrı depoları olmayan, fakat her seferinde dükkanlarında teşhir edebilecekleri maldan daha fazla mal almak mecburiyetinde olan dükkanlar da DEPOM?u sıkça kullanıyor. Bu tip mal getiren veya yollayan müşterilerimiz için konsiyerj servisimiz var. Onlar adına gelen malları 24 saat içinde mal sahibi tarafından odacığına konulması şartıyla kabul ediyoruz. Ya da müşterimiz herhangi bir malını kurye ile yollayacaksa, kurye şirketini beklemesine gerek kalmıyor, biz onun adına malı teslim ediyoruz.
- Depoların büyüklükleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi metrekare aralıklarında depolar mevcut?
2.5 ila 7 metrekare arasında 4 değişik boyda odacığımız var. Her ünitemizin yüksekliği 3.10 metre ve ünitelerin hacimleri 8, 14, 17 ve 21 metreküp olarak hizmet veriyor. Bu boyutlardan daha değişik veya daha büyük boylara ihtiyacı olan müşterilerimiz için aradaki çelik konstrüksiyonları kaldırıp, isteğe göre üniteler de yaratma imkânımız da bulunuyor.
- Fiyatlandırma hakkında bilgi verebilir misiniz?
En küçük ünite için 135 TL ve en büyük ünitemiz için 260 TL ücret karşılığında hizmet veriyoruz. Ara boylardaki üniteleri de bunlara orantılı olarak 200 TL ve 225 TL'den fiyatlandırdık. Ayrıca açılış promosyonu olarak bu fiyatlar üzerinden, geçici bir süre için yüzde 10 indirim sağlıyoruz. DEPOM Türkiye'de bir ilk olduğu için, birebir bizimle aynı imkânları veren başka bir depolama şirketi yok. Bize benzer işlevi olan diğer şirketlerle karşılaştırdığımızda fiyatlarımızın diğerlerine odanla oldukça makul seviyelerde olduğunu düşünüyorum.

Müşterilerin DEPOM'a bıraktığı eşyaların güvenliği en yüksek teknolojiler kullanılarak sağlanıyor

- Depolara bırakılan eşyaların güvenliği nasıl sağlanıyor?
Müşterilerimizin hiçbir çekince duymadan gönül rahatlığı içinde eşyalarını DEPOM'a bırakabilmeleri için, teknolojinin en son yeniliklerinden faydalanarak en üst düzeyde güvenlik sağlıyoruz. Binanın içinde olduğu kompleks yüksek tel örgüyle çevrili ve 24 saat güvenlik gözetimi altında tutuluyor. Dış mekânlar ve iç mekanlar ayrı ayrı iki sistemle sürekli olarak video kamera tarafından izleniyor. Katlara sadece o kat için verilen güvenlik kartlarıyla ulaşılabiliyor ve hangi kartın ne zaman asansörü kullandığı elektronik olarak kaydediliyor. Ayrıca her ünitenin kapısının açılışı veya kapanışı da yine elektronik olarak kayıt altında tutuluyor. Yangın güvenliği için ise her odanın kendi uyarı sistemi bulunuyor. Yangın söndürme tüpleri dışında, binadaki katların her köşesine ulaşan yangın hortumları da mevcut. Herhangi bir şartta elektrik kontağı yaratmamak için ünitelerin içlerine hiç elektrik verilmedi. Aydınlatmalar ve yüksek akım devreleri sadece koridorlardan verildi. Bütün bu önlemlerden sonra, yine de bir şanssızlık sonucu müşterilerimizin mağduriyetlerini minimuma indirebilmek için, Allianz Sigorta işbirliğiyle, çok cazip fiyatlara bir "Koruma Planı" sunuyoruz. Açılış promosyonu olarak 3 bin 300 TL değerine kadar olan eşyalarını biz sigortalıyoruz. Bunun üzerindeki miktarlar için yine müşterilerimiz cazip Koruma Planı'ndan faydalanabiliyorlar.

- Ürün sahipleri, eşyalarına hangi zaman aralıklarında ulaşabiliyor? Örneğin gecenin 3'ünde kayak takımını almaya gelen olabilir mi?
DEPOM'da çalışma saatleri, ofis personeli ile görüşmek veya kayıt yapmak için, Pazartesi'den Cuma'ya 8:30 - 19:00, Cumartesi ise 9:00 - 18:00 arasında. Bu saatler dışında ünitesine girmek isteyen müşterimiz, normal çalışma saatleri içinde ofisimize bildirmek suretiyle, istedikleri saatte odacıklarına girebilir. Yani Cumartesi Uludağ'a kayağa gitmek için sabah 5'de gelip kayak takımınızı alacaksanız, bu işe Cuma akşamı saat 7'ye kadar karar vermiş olmanız lazım.

- Müşterilere nakliye imkânı sunuluyor mu?
Kendi kamyonlarımız yok ancak nakliyat konusunda müşterilerimize çözümler sunuyoruz. Taşınacak miktara göre çözüm ortağımızla birlikte minibüs, kamyonet veya kamyonla hizmet veriyoruz. Piyasaya göre çok uygun fiyatlarımız var. Minibüs, kamyonet, kamyon bazında Avrupa yakasından 80 TL, 130 TL,170 TL, Anadolu yakasından 120 TL, 150 TL, 200TL'ye hizmet sağlıyoruz. Ayrıca taşıma elemanına da ihtiyaç olursa, onunda ücretini 60 TL olarak belirledik.

- Gelecek yıla yönelik plan ve projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
DEPOM Türkiye'de bir ilk olduğu için ve Türk insanı da alışmadığı konularda temkinli olduğu için, ilk önce böyle bir tesise olan reaksiyonları görmek istiyoruz. Doğru tepkileri alırsak öncelikli olarak bir tesis daha Avrupa yakasında, iki tane de Anadolu yakasında açmayı planlıyoruz. Bunun için mevkileri belirledik, arzuladığımız hizmeti verebilecek tesisleri kurmak için uygun bina arayışı içerisindeyiz.